Author:
• Tuesday, July 03rd, 2012

Jak zbudować kominek

Budowa kominka nie jest trudna

Kominek dostarcza uroku każdemu pomieszczeniu. Wielu z nas decyduje się na samodzielne zbudowanie wszelkich jego elementów. Jednak zanim rozpoczniemy pracę, to musimy zadecydować, czy interesuje nas kominek zamknięty, czy też z otwartą komorą spalania. Do podjęcia odpowiedniej decyzji nie wystarczy nam wiedza na temat tego, jak zbudować kominek, ale powinniśmy posiadać również informacje, w jaki sposób wykorzystać kalorie powstałe podczas spalania drewna.

Kominki otwarte są łatwe w budowie. Większość osób posiadających pojecie na temat prac murarskich wie, jak zbudować kominek otwarty. Palenisko wykonywane jest najczęściej z pełnej cegły. Na zewnątrz stosuje się cegłę klinkierową lub ceramiczną, a wnętrze powstaje z cegły szamotowej. Do murowania stosuje się często zaprawy murarskie, które zawierają tras, czyli minerał pochodzący z wulkanicznych erupcji. Stosowanie go w zaprawach ogranicza występowanie wykwitów na murowanej powierzchni. Decydując się na otwarty kominek należy wziąć pod uwagę, że spalające się drewno zużywa bardzo dużo tlenu. Palenisko powinno mieć niezależny kanał ze świeżym powietrzem.

W przypadku kominka z wkładem dostęp do powietrza jest równie ważny. Wkład kominowy sprawia jednak, że nie musimy troszczyć się o odpowiednie ukształtowanie paleniska. Wszelkie błędy w tym zakresie mogą spowodować wydostawanie się dymu z kominka. Decydując się na zabudowę gotowego wkładu możemy kupić gotowe obudowy i jedynie je zmontować. Dzięki instrukcjom opisującym krok po kroku, jak zbudować kominek tego typu z zadaniem poradzi sobie nawet osoba mało doświadczona.

 

Zobacz też:

Category: kominek  | Tags: , , ,
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply